Jak probíhá diagnostika?
Pokud má člověk podezření na onemocnění ledvin, měl by co nejdříve vyhledat lékaře. Diagnózu stanovuje lékař na podkladě udávaných obtíží (anamnézy), klinického vyšetření (kdy je při pohmatu či mírném úderu bolestivá bederní oblast) a vyšetření krve (sedimentace), kde jsou sledovány ukazatele zánětu v organizmu. Poté obvykle probíhá mikroskopické vyšetření moči, která je odebírána ze středního proudu. Při tomto vyšetření se zkoumá kolik je v moči bakterií a bílých krvinek.
Dále se v moči zjišťuje druh bakterie a její citlivost na antibiotika. Celkové vyšetření se doplňuje i o vyšetření ultrazvukem, kdy je nutno vyloučit komplikovaný zánět např. při překážce v močových cestách.
Léčba zánětu ledvin
Ve chvíli, kdy lékař stanoví diagnózu zánětu ledvinové tkáně, předepíše naslepo antibiotika a počká, jaký budou mít následně efekt. Výsledek kultivačního vyšetření obvykle trvá 2-3 dny, poté může lékař antibiotika změnit. Podávají se v tabletové formě (tedy perorálně), pokud je pacient hospitalizován v nemocnici, tak i nitrožilně. Léčba antibiotiky trvá zhruba 10-14 dní. Nutný je také dostatečný přísun tekutin.